Výzkum, který provedla Federální rezervní banka v New Yorku, porovnával, jak se u zaměstnanců amerických firem mění jejich trávení denní doby. Podle závěrů lidé na home officu celkově stráví méně času prací a naopak se podstatně více oddávají spánku a volnočasovým aktivitám.
Hledáte práci s home office? Vyberte si z nabídky aktuálních pracovních pozic na portálu jobDNES.cz |
Mladší lidé chodí cvičit nebo na skleničku, zatímco ti starší se spíše věnují práci okolo domu a péči o děti. Všechny skupiny si pak prokazatelně dopřávají více spánku, okolo jedné hodiny navíc každý den. To je podle odborníků dobrá zpráva, protože chronická spánková deprivace je dlouhodobým problémem, který se negativně podepisuje na zdraví celé populace.
„Spánek a práce spolu svým způsobem soupeří,“ říká profesor managementu na jedné z washingtonských univerzit Christopher Barnes. „A když obětujete spánek kvůli práci, je to problém. Škodíte svému zdraví a zároveň máte horší pracovní výsledky,“ dodal pro agenturu Bloomberg.
Nevyspalí lidé jsou se podle něj v práci méně angažují, méně pomáhají ostatním kolegům a jsou také agresivnější ke svému okolí.
Zaměstnancům chybí odpočinek. Volný čas nedokážou využít k relaxaci![]() |
Naopak s větší částí pracovního týdne strávené doma mají lidé větší pocit zodpovědnosti za využití svého času. Nejsou tak chaotičtí a nepodléhají pocitům, že musí například v deset večer ještě poslat e-mail. Home office se obecně považuje v nejbližší budoucnosti za jeden z hlavních faktorů při výběru zaměstnání.
Přesto, že se mnoho amerických šéfů nyní snaží své podřízené dostat zpátky do kanceláří, stále jich okolo patnácti procent zůstává na úplném home officu a celá třetina pracuje v takzvaném hybridním modelu, ukázalo šetření profesora Nicka Blooma z katedry ekonomie Stanfordské univerzity.
Ti z nich, kteří si nyní mohou dopřát zhruba sedm hodin spánku týdně navíc, mají nejen nižší pravděpodobnost vážných onemocnění. Jsou časově flexibilnější a mají víc energie na aktivity, které si doopravdy užívají.
„Více spánku vede k dobré náladě, také to podpoří krátkodobou paměť, soustředění a celkovou efektivitu přes den,“ dodává Clete Kushida, expert na spánkovou medicínu ze Stanfordské univerzity.