Daně 2024: Papírové přiznání příjmů odevzdejte nejpozději dnes, pozor na chyby
31.03.2025

Prvního dubna končí první termín pro podání růžového formuláře. Musí tak učinit všichni, kdo přiznávají daně klasicky v papírové podobě. Před odevzdání zkontrolujte, zda máte vše správně. Chyby mohou vést k opožděnému vrácení přeplatku, dodatečným kontrolám nebo dokonce k sankcím. Když termín prošvihnete, není nic ztraceno. V takovém případě podáte přiznání daní elektronicky a termín se tím posune až na 2. května 2025.

Šéfe, dnes už končím. Kde je rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“
29.03.2025
Rozdíl mezi generacemi je propastný, tedy alespoň pokud jde o pracovní úsilí a třeba ochotu zůstat v práci v případě potřeby déle. To pro mladé lidi není jejich šálek kávy, ti slyší hlavně na work-life balance. Kde je ale rozumná hranice mezi prací a „flákáním se“? Zeptali jsme se odborníků.

Španělsko se veze na úspěšné ekonomické vlně. Překonává největší unijní lídry
29.03.2025
Mezi nejrychleji rostoucí země Evropské unie se v posledních měsících řadí Španělsko. V roce 2024 jeho ekonomika meziročně stoupla o 3,2 procenta a v letošním roce by tento růst měl podle odhadů pokračovat. Hospodářství táhne vzhůru především cestovní ruch i silná domácí poptávka.

Když nemáte práci, nikam neletíte. Američtí dopravci redukují počty spojů
28.03.2025
Americké aerolinky zažívají turbulentní časy. Po období silného růstu aktuálně čelí výzvám v podobě rostoucí inflace, ekonomické nejistoty a poklesu poptávky jak ze strany turistů, tak ze strany firem. Dopravci kvůli nízké poptávce musí rušit některé lety.

Japonci zruší výškový limit pro pilotky letadel. Stačí, když dosáhnou na přístroje
28.03.2025
Japonsko od příštího roku zruší požadavek, aby státní Vysoká škola civilního letectví (JCAC) přijímala pouze uchazečky vyšší než 158 centimetrů. Ministerstvo dopravy si od toho slibuje zvýšení počtu pilotek, napsal web deníku Asahi šimbun.

Výplaty šulili, jak mohli. Na co si dávat pozor při hledání práce přes agenturu
27.03.2025
Nezaměstnanost počátkem letošního roku vzrostla, nové uplatnění si začalo hledat více než 320 tisíc lidí. Získat práci a zajistit si příjem je možné i prostřednictvím pracovních agentur. Na trhu práce však stále působí mnoho neférových i nelegálních agentur, které překračují zákon. Kývnout na jejich nabídku může přinést nejen řadu komplikací, ale i ztrátu peněz.

Rusku chybí pracovní síla. Firmy v hledání zaměstnanců pokukují po Asii
27.03.2025
Rusko od vypuknutí války na Ukrajině bojuje s obrovským nedostatkem pracovní síly. Nezaměstnanost mezi lety 2021 a 2024 v zemi klesla z 4,3 na 2,3 procenta, tamější firmy marně shánějí nové zaměstnance. Také proto se o jejich nábor snaží i v zahraničí, v poslední době se zaměřily především na jihoasijské státy.

Spoření na důchod od A do Z. Proč na „starém penzijku“ proděláváte?
26.03.2025
Spořit si na penzi s příspěvkem od státu je možné již více než třicet let. A k tomu lze získat další peníze díky zhodnocení vkladů. Tedy v případě, že nemáte ještě stále smlouvu „starého“ produktu – penzijního připojištění. Tam peníze téměř jistě proděláváte, přestože o samotné vklady, které jste si na penzijko poslali, přijít nemůžete. Co s tím? Jak si, co se týče výnosů, polepšit?

V práci si zlomil ruku a měl otřes mozku. Jaký je nárok za pracovní úraz
26.03.2025
Pokud se někomu stane pracovní úraz, zaměstnavatelé jsou pro takový případ pojištění. Přesná částka za bolestné a trvalé následky, kterou zraněný zaměstnanec nakonec dostane, se počítá podle výpočtového mechanismu zakotveném v příslušném Nařízení vlády. Na co přesně má poškozený nárok, však řada lidí netuší a neumí se tak bránit ani posoudit, zda je odškodnění dostatečné.

Pracovat po letech znovu u prvního zaměstnavatele? Má to i své plusy
22.03.2025
Odchod z firmy nemusí automaticky znamenat spálené mosty a návrat na původní působiště není vždy krokem zpět. Radim Řepecký je toho důkazem. Po několikaleté profesní pauze se totiž vrátil ke svému prvnímu zaměstnavateli a odvážný krok se mu vyplatil. V loňském roce ho dokonce povýšili.