Britové se přou o práci z domova. Nejsme líní, vzkazují lidé na home office

27.01.2025

Slova bývalého šéfa Marks & Spencer Lorda Stuarta Roseho se mezi mnoha Brity stala terčem kritiky. V nedávném rozhovoru uvedl, že trend pracovat z domova přispívá k „úpadku britské ekonomiky“. Jeho komentář vyvolal vlnu různorodých reakcí. Podle některých lidí je práce z domova naopak klíč k vyšší produktivitě i lepšímu zdraví.
Britové se přou o práci z domova. Nejsme líní, vzkazují lidé na home office

Bývalý šéf oděvní společnosti Marks & Spencer a britského maloobchodního řetězce Asda Lord Stuart Rose v dokumentárním pořadu BBC Panorama zmínil, že práce z domova vytváří generaci, která „nedělá práci pořádně“.

V home office vedou Kanaďané, z Evropanů pak Britové, zjistil průzkum

ilustrační snímek

Zaměstnanci při práci z domova podle něj nejsou tak produktivní a efektivní jako při vykonávání práce z kanceláře. „Myslím, že jsme se v této zemi v oblasti pracovních postupů, produktivity a celkového blahobytu za poslední čtyři roky vrátili o 20 let zpět,“ zmínil Rose.

Některé firmy chtějí zaměstnance v práci

Podobně hovoří i některé firmy. Například zakladatel hudebního vydavatelství Hospital Records Chris Goss zmínil, že má „neodbytný pocit“, že práce na dálku ovlivnila hospodářský výsledek společnosti.

Zavedl už také novou politiku, která vyžaduje, aby zaměstnanci společnosti pracovali tři dny v kanceláři místo dvou. „Jsem pevně přesvědčen, že hudební průmysl je především o vztazích, a jediný způsob, jak můžeme budovat takové smysluplné vztahy, je setkávat se tváří v tvář,“ uvedl Goss.

Londýňané se nechtějí vzdát práce z domova. Dojíždění jim ubírá čas i peníze

london london bridge dojíždějící zaměstnanci doprava

V mnoha firmách se stala po pandemii práce alespoň několik dní z domova novou normou. Podle listopadového průzkumu, který provedl Britský národní statistický úřad, 26 procent oslovených zaměstnanců uvedlo, že v předchozích sedmi dnech pracovalo hybridně, tedy některé dny v kanceláři a některé dny z domova.

Čtrnáct procent lidí pracovalo plně na dálku a 41 procent dojíždělo do svého pracoviště každý den. Zbytek, tedy 19 procent lidí, v týdnu, kdy byl průzkum prováděn, nepracoval.

Portál BBC také upozornil, že přechod na práci z domova proměnil místní ekonomiky. Odhady průmyslu naznačují, že neobsazené kancelářské prostory se od pandemie téměř zdvojnásobily, čtvrtina čistírenských podniků byla uzavřena a počet golfových her hraných během pracovního týdne vzrostl o 350 procent. To naznačuje, že někteří lidé kombinují práci a zábavu, napsal BBC.

Nechceme jen hrát golf, reagují Britové

Slova bývalého šéfa Marks & Spencer u mnoha Britů vzbudila emoce. Redakci BBC kontaktovalo 357 lidí, přičemž 250 z nich uvedlo, že práci z domova považují za nezbytnou. Mnozí z nich uvedli jako klíčový důvod pro flexibilní prácovní dobu zdravotní důvody.

„Nejsme líní. Nechceme celý den hrát golf,“ uvedla například dvaapadesátiletá Alba z Dorkingu, která dříve pracovala jako obchodní manažerka. Aktuálně si hledá práci, kterou by mohla vykonávat z domova.

Britové se vracejí naplno do kanceláří, hybridní model využívají méně často

Vhodné pracovní místo má jen jedna třetina Čechů.

Podle jejich slov ji trápí chronické bolesti, nevolnosti při cestování a také migrény. Potřebuje pracovat z domova, aby svůj zdravotní stav zvládla. „Chci jen pohodlné prostředí, kde se mohu vypořádat se svými zdravotními problémy,“ uvedla Alba pro BBC.

„Nejsem ve vyšším managementu, nežádám o vysoký plat, jen nechci být na nemocenské. To se stane, když nebudu moci pracovat z domova,“ doplnila s tím, že její zdravotní problémy v minulosti vyústily v přivolání záchranné služby do práce.

Zpátky do kanceláří, zavelel šéf Amazonu. Firma ruší home office

Šéf Amazonu Andy Jassy (30. listopadu 2022)

Podle Clare McNeilové, ředitelky poradenské společnosti Timewise, která se specializuje na politiky flexibilní práce, může být výhodná práce na dálku i pro zaměstnavatele. Flexibilní práce podle ní snižuje fluktuaci zaměstnanců a také absence z důvodu nemoci.

Z domova bez stresu?

Osmatřicetiletá softwarová inženýrka Rebecca Mitchellová z Londýna, která z domova začala pracovat před deseti lety, upozornila na „drastický“ rozdíl ve vlastní produktivitě.

„Práce z kanceláře mi způsobuje příliš mnoho stresu a vede k řadě problémů s duševním zdravím,“ uvedla Mitchellová, která má ADHD. Dříve se podle jejích slov kvůli své poruše cítila přehlížena, co se týče kariérního postupu. Během práce z domova jí ale vzrostl plat trojnásobně.

„Autismus a ADHD jsou přijímány teprve nyní. Lidé momentálně chápou neurodivergenci tak, jak ji dříve nechápali,“ zmínila Mitchellová. „Lidé jako já se spoléhají na práci z domova, aby byli produktivní součástí pracovní síly,“ doplnila.

Komentář bývalého šéfa Marks & Spencer přichází v době, kdy britská vláda podniká kroky k posílení práv zaměstnanců na práci z domova. Aktuálně připravuje legislativu, která má zaměstnancům usnadnit podávání žádostí o práci z domova a zároveň ztížit zaměstnavatelům jejich zamítnutí.

Téměř polovina Čechů nemůže pracovat z domova, 16 procent ani nechce, říká průzkum

ilustrační snímek

Ne všichni zaměstnanci ale práci z domova vnímají pozitivně. Například jednatřicetiletá Hannah, která pracuje manažerka technické podpory v Birminghamu, uvedla, že její zaměstnavatel po pandemii uzavřel všechny kanceláře, takže musela pracovat na plný úvazek na dálku.

Začala pociťovat, že neustálá práce z domova má dopad na její duševní i fyzické zdraví. „Cítíte se jako v lockdownu, který nikdy neskončí,“ popsala Hannah pro BBC. „Všichni lidé, kteří milují práci z domova, jsou ve vztazích, mají děti nebo žijí s rodinou a nejsou pořád sami jako já,“ doplnila.

Hledáte práci s možností home office? Vyberte si z nabídky práce na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz