Ekonomové podle agentury AP očekávali, že za duben vznikne zhruba 135 000 pracovních míst. Zaměstnanost se nadále zvyšovala ve zdravotnictví, kde vzniklo 51 000 pracovních míst. Další místa vznikla také v dopravě a logistice, finančnictví a sociální oblasti. Zaměstnanost ve federální vládě se snížila, a to o 9 000 míst.
Celkem v dubnu do práce nově nastoupilo 518 000 lidí. „V současnosti nepozorujeme žádné skutečně nepříznivé dopady na trh práce,“ řekl agentuře AP ještě před zveřejněním statistiky ekonom Brian Bethune z univerzity Boston College.
Mnozí ekonomové se však obávají, že se situace na trhu práce v příštích měsících zhorší v důsledku vysokých dovozních poplatků zavedených prezidentem Donaldem Trumpem, které podle nich pravděpodobně zvýší náklady domácnostem i podnikům závislým na dodávkách ze zahraničí.
Investory Trumpova cla vystrašila. Akcie po celém světě se zbarvily do červené |
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků.
Spotřebitelská důvěra potom v USA sestoupila na nejnižší úroveň přibližně za pět let. Index spotřebitelské důvěry v dubnu klesl o 7,9 bodu na 86 bodů, vyplynulo na konci dubna z průzkumu organizace Conference Board.
Máte obavy z nezaměstnanosti? Najděte si práci včas na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |