Evropa bez chemického průmyslu? Firmy rozhodují o přesunu výroby do Asie

16.05.2025

Budoucnost chemického průmyslu v Evropě je v ohrožení. Firmy v posledních letech bojují s rostoucími cenami energií, byrokratickými překážkami a levnější konkurencí. Provozy v Asii či na Blízkém východě jsou proti těm evropským mnohem modernější a tamní výroba je i díky tomu levnější.
Evropa bez chemického průmyslu? Firmy rozhodují o přesunu výroby do Asie

Podle informací deníku Financial Times mnoho velkých chemických hráčů již uvažuje o odprodeji svých evropských aktiv a úplném odchodu z regionu. Mezi ně se má řadit zejména saúdskoarabský chemický gigant Sabic. Plány do budoucna v Evropě však revidují také skupiny Shell, BP či LyondellBasell.

Výroba v Asii se víc vyplatí. Evropský trh je přeregulovaný, zoufají chemičky

ilustrační snímek

Saúdskoarabský podnik Sabic má v současné době se svými poradci revidovat svou budoucí působnost v Evropě. Ačkoliv se roční výnosy evropské divize saúdskoarabského podniku pohybují okolo 3 miliard amerických dolarů (asi 69 miliard korun) a provozní zisk dosahuje na 250 milionů dolarů (asi 5,8 miliard korun), uvažuje firma o prodeji evropského byznysu. Konečné rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Vysoké ceny energií jako překážka

Na revizi strategických plánů se mají zaměřovat také další velké chemické skupiny včetně podniků BP či Shell. Společnost LyondellBasell se již od loňského května věnuje přezkumu své budoucí přítomnosti v evropském regionu a podobné kroky v říjnu zahájila také společnost Dow.

Analytici říkají, že rozhodujícím faktorem mají být hlavně vysoké ceny energií. „Aktuálně se plánuje velké množství nových výrobních kapacit v Číně a na Blízkém východě. Řada evropských provozů je již zastaralá, tím ztrácí potřebnou konkurenceschopnost,“ komentuje pro deník Financial Times analytik Sebasin Bray z investiční banky Berenberg.

V českém průmyslu začalo propouštění. Firmy ničí drahé energie

ilustrační snímek

Ceny zemního plynu v Evropě jsou vyšší i v porovnání se Spojenými státy dokonce až pětinásobně. V této souvislosti Evropská rada chemického průmyslu v lednu informovala o tom, že od roku 2022 bylo na evropském území oznámeno uzavření chemických výrobních kapacit o celkovém objemu převyšující hranici 11 milionů tun.

Chemie v Evropě zaměstnává přes milion lidí

Postupné vymírání chemického průmyslu se týká i Velké Británie. Mezi kritiky tohoto procesu se dlouhodobě řadí kupříkladu britský miliardář Jim Ratcliffe, který stojí v čele společnosti Ineos. Opakovaně vyzývá britskou vládu, aby se činila a kupříkladu přehodnotila daňovou zátěž celého sektoru.

„Podniky přemýšlejí, které provozy jsou pro ně efektivní. Mnoho z nich hledá pro evropské divize nové majitele nebo se snaží získat levnější a stabilnější dodávky energií,“ říká Alasdair Nisbet, šéf poradenské společnosti Natrium Capital.

Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa

ilustrační snímek

Chemický průmysl je přitom pro evropskou ekonomiku velmi důležitý. Představuje přibližně 5 až 7 procent průmyslové produkce a zaměstnává více než 1,2 milionu lidí. Jeho případný úpadek by tak mohl mít výrazné ekonomické, sociální i politické důsledky, uzavírá deník Financial Times.

I vám hrozí přesunutí vaší firmy do ciziny? Najděte si včas novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz