KVÍZ: Znáte výhody penzijního spoření a využíváte je naplno?

01.04.2023

Průměrný věk Čechů se za posledních pět dekád prodloužil o téměř 10 let. V důchodu tak strávíme mnohem víc času, než si možná v tuto chvíli uvědomujeme. Podle mezinárodního průzkumu společnosti NN jsou ale Češi na delší život v penzi připraveni nejméně ze všech jedenácti dotazovaných zemí. Jak jste na tom vy? Otestujte si své znalosti.
KVÍZ: Znáte výhody penzijního spoření a využíváte je naplno?

Těšíme se, že se konečně budeme moci věnovat koníčkům, vnoučatům a odloženým snům, otázkou ale je, zda na to budeme mít peníze. Z výsledků průzkumu NN Penzijní společnosti vyplývá, že poměrně velké procento lidí nevěří, že jim důchod vyplácený státem bude stačit na život, jaký si představují.

Chcete být v penzi zajištěni? Vyberte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Zatímco starší generace stále hodně spoléhá na průběžný důchodový systém, mladší lidé si uvědomují, že musí vzít odpovědnost za svou finanční budoucnost do vlastních rukou. V současné době si na penzi s podporou státu spoří zhruba 4,4 milionu Čechů, kteří mají našetřeno dohromady přes 574 miliard korun. Doplňkové penzijní spoření nabízí hned několik výhod, které si nechtějí nechat ujít.

KVÍZ: Znáte výhody penzijního spoření a využíváte je naplno?

„Stát spoření na penzi podporuje trojicí výhod, které u žádného jiného produktu na finančním trhu nenajdete. Vedle státního příspěvku až do výše 2 760 korun za rok lze díky penzijnímu spoření také ušetřit na daních nebo si nechat přispívat od zaměstnavatele,“ vysvětluje Milan Tomášek, manažer penzí a investic NN Penzijní společnosti.

Lidé o těchto výhodách ovšem často nevědí, a zbytečně se tak připravují o peníze. „Pouhá čtvrtina dotázaných dokázala správně vyjmenovat všechny tři výhody spoření na penzi. A přitom v porovnání třeba se stále oblíbeným stavebním spořením, kde je strop státní podpory pouze 2 000 korun, lze v penzijním fondu získat ročně více než 6 000 korun,“ dodává Tomášek.

Zodpovědnou přípravu na penzi dnes podporuje čím dál více zaměstnavatelů a příspěvek na spoření se řadí mezi nejpopulárnější zaměstnanecké benefity. Navíc pokud na penzijko přispívá zaměstnavatel, nepodléhají tyto příspěvky do výše 50 000 korun za rok odvodům na zdravotní a sociální pojištění. V neposlední řadě je dobré vědět, že spoření na penzi nabízí daňové zvýhodnění, které může využít účastník i zaměstnavatel, a jde tedy o produkt atraktivní pro obě strany.

„Nejdůležitější je začít včas a přispívat pravidelně. Díky dynamickým penzijním fondům lze totiž v dlouhodobém horizontu překonat inflaci a dosáhnout zajímavého zhodnocení,“ uzavírá téma Milan Tomášek.