Máme se hůř, ale věříme, že bude líp. Mzdy nerostou rovnoměrně, říká ekonom

29.06.2023

Lidí ohrožených chudobou podle nového průzkumu agentury STEM o finanční situaci českých domácností nepřibývá, inflační očekávání poklesla. Polovina dotazovaných ale tvrdí, že se má hůř než před rokem. Podle ekonomů Pavla Peterky a Vladimíra Pikory, kteří byli hosty CNN Prima News, mzdy napříč společností rostou nerovnoměrně. Reálná mzda některých tak výrazně poklesla.
Máme se hůř, ale věříme, že bude líp. Mzdy nerostou rovnoměrně, říká ekonom

„Můžeme být rádi, že je to jenom polovina,“ komentuje pro televizi CNN Prima News počty domácností, které uvedly, že se mají hůř než před rokem, Peterka.

„Největším problémem je pokles reálné mzdy. Přestože na pracovních smlouvách průměrná mzda pracovníků v absolutních číslech rostla, rostla pomaleji než cena zboží a služeb. Znamená to, že lidé mají více peněz, ale v průměru si můžou koupit méně,“ vysvětluje.

„V jednotlivých segmentech ekonomiky se rozevřely nůžky. Ti, kteří na tom určitě hůře nejsou, jsou důchodci. Těm bylo všechno kompenzováno, tudíž inflaci nezažili,“ míní ekonom Pikora. Podle toho inflace nezasáhla ani Čechy zaměstnané v energetice.

České domácnosti se pomalu odrážejí ode dna. Vycházejí s penězi lépe než loni

Ilustrační snímek

„V energetice jako celém sektoru rostou v průměru mzdy o 22 procent, což znamená, že rostou rychleji nežli inflace, takže si polepšili.“

Podle Pikory rostly mzdy také například ve státní správě, a to o 11 procent. „Tito lidé se nemusí cítit dramaticky hůře,“ dodává.

Lidí, kteří ze své ekonomické situace nemusí mít obavy, je zhruba pětina, tvrdí Pikora. Jejich počet podle něj navíc mírně roste. „Musíme více segmentovat společnost. Ukazuje se, že jsou obory, kde mzdy rostou, ale i ty, kde nerostou vůbec,“ říká. „Mizerný“ růst podle něj zaznamenalo například odvětví školství. Tam platy rostly pouze o čtyři procenta.

Vyberte si pracovní nabídky s nejvyššími platy na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz