Mzdové náklady VW už nyní převyšují konkurenci. Odbory přesto chtějí víc

22.11.2024

Vedení automobilky Volkswagen vyjednává v závěru roku s odbory o mzdách a zavírání závodů v Německu. Problém firmy je však v tom, že už nyní vynakládá na mzdy vyšší podíl tržeb než její hlavní konkurenti. Jakékoli další zvyšování mzdových nákladů by tak firmu učinilo ještě méně konkurenceschopnou.
Mzdové náklady VW už nyní převyšují konkurenci. Odbory přesto chtějí víc

Vedení společnosti zahájilo tento týden další kolo jednání s odbory zastupujícími zhruba 120 tisíc německých zaměstnanců. Odbory požadují sedmiprocentní zvýšení mezd, zatímco Volkswagen hrozí desetiprocentním snížením. Podle podnikové rady Volkswagenu má společnost problém udržet si konkurenceschopnost na svém drahém domácím trhu, protože na něj přicházejí levnější modely z Číny.

Podíl příjmů vynaložených na pracovní sílu v celém koncernu Volkswagenu celosvětově klesl z 18,2 procenta v roce 2020 na 15,4 procent v roce 2023. To je však stále znatelně více, než kolik činí srovnatelný podíl u konkurenčního BMW, Mercedesu-Benz a Stellantisu. U nich se loni tento ukazatel pohyboval od 9,5 do 11 procent. V německé dceřiné společnosti VW AG se tento poměr odhaduje na 15,8 až 17,5 procenta.

Podle analytika společnosti Stifel Daniela Schwarze je jedním z důvodů, proč společnost vynakládá více prostředků na pracovní sílu, skutečnost, že si řadu komponentů a software vyrábí sama. Tlak na marže ze strany Číny však nutí společnost snížit fixní náklady.

„Značka VW je od roku 2005 každoročně lídrem evropského trhu. Její vozy jsou konkurenceschopné. Problémem není produkt, ale náklady,“ řekl Schwarz agentuře Reuters.

Německo, kde Volkswagen zaměstnává téměř 45 procent své pracovní síly, má nejvyšší mzdové náklady ze všech odvětví osobních automobilů na světě. „V roce 2023 dosáhly v průměru 62 eur (1 567 korun) na hodinu, což je přibližně o třetinu více než před deseti lety,“ uvádí německá automobilová asociace VDA.

Přesto zástupci odborů tvrdí, že pracovní síla tvoří jen malou část nákladů společnosti, a vyzývají vedení, aby provedlo škrty jinde a zvýšilo tak klesající zisky.

V interním dokumentu pro zaměstnance poukázala rada zaměstnanců na prudký pokles zisků v ostatních částech koncernu - Porsche, Audi a VW Financial Services - za prvních devět měsíců roku, což podle ní společnost stálo 5,5 miliardy eur (139 miliard korun). „To samo o sobě je dost silný argument, abychom neřešili čistě jen náklady na pracovní sílu,“ napsala rada.

Továrny VW AG jsou jedinými automobilkami v Německu, s výjimkou továrny Tesla, kde mzdy nejsou určovány kolektivní smlouvou pro celé odvětví automobilového a strojírenského průmyslu, ale samostatnou dohodou. Volkswagen tuto dohodu v září zrušil, aby mohl usilovat o snížení mezd, což je podle něj nezbytné pro další přežití.

Volkswagen drtí vysoké náklady. Provozní zisk společnosti klesl o 42 procent

Ilustrační snímek

„V našich německých závodech nejsme dostatečně produktivní,“ řekl minulý měsíc šéf značky VW Thomas Schaefer a poukázal na rostoucí náklady na energie a materiály i na zaměstnance. „Náklady našich továren jsou v současné době o 25 až 50 procent vyšší, než jsme plánovali. To znamená, že jednotlivé německé závody jsou dvakrát dražší než konkurence.“

Hledáte jistější práci? Vyberte si z aktuální nabídky práce na pracovním portálu jobDNES.cz