Na moderním pracovišti je oslovení „pánové“ nevhodné, rozhodl britský soud

17.06.2025

Kvůli oslovení „pánové“ v pracovním mailu zažalovala britská zaměstnankyně svého šéfa a soud jí dal částečně zapravdu. Spor o diskriminaci sice prohrála, podle soudce je však takový slovník na moderním pracovišti „nevhodný“. A nadřízený je neschopný.
Na moderním pracovišti je oslovení „pánové“ nevhodné, rozhodl britský soud

Zaměstnankyně britské pojišťovny Royal & Sun Alliance se naštvala ve chvíli, kdy jí přišel hromadný e-mail od šéfa. Ten v něm adresáty bez ohledu na pohlaví dotyčných oslovil slovem „pánové“, v angličtině tedy „gents“, což je zkrácená hovorová verze pro „gentlemen“.

Žena za to svého šéfa zažalovala pro diskriminaci na základě pohlaví a tvrdila, že toto chování na ni mělo dopad právě v době, kdy se ve firmě řešilo, kdo bude propuštěn pro nadbytečnost. Rozhodovalo se totiž mezi ní a jejím mužským kolegou.

Nadřízený u soudu řekl, že užití výrazu bylo z jeho strany „bezmyšlenkovité“ a „líné“. Soud v Liverpoolu se pak v tomto ohledu přiklonil na jeho stranu, kdy sice takový slovník označil za „zastaralý“ a nevhodný pro moderní pracoviště, ale tvrzení o diskriminaci shodil ze stolu. Prohřešek v mailu označil spíš za „manažerskou neschopnost“ než překročení zákona.

V Británii jde podle listu The Times už o druhý takový případ z poslední doby, minulý týden totiž jiný soud rozhodl, že používání slova „kluci“ v práci může být považováno za sexuální obtěžování a může se právně vykládat jako „nežádoucí chování“. A ženy, které tak kolega či nadřízený osloví, to podle soudkyně mohou vnímat jako projev povyšování. Ani v tomto případě však nevhodný slovník nenarušil důstojnost dotyčné stěžovatelky, dodal soud.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz