„Stal se mi pracovní úraz a zaměstnavatel mi nechce průběžně proplácet ušlý výdělek. Trvá na tom, že mi náhradu poskytne až po ukončení pracovní neschopnosti. Co mám dělat?“ ptá se čtenář.
Právo na ušlý výdělek
Každý zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz, má právo na odškodnění (pokud byl úraz uznán jako pracovní). Jednou z nejčastějších náhrad po pracovním úrazu je ztráta na výdělku po dobu pracovní neschopnosti neboli ušlý výdělek.
Zbyněk DrobišSpecializuje se na odškodnění obětí dopravních nehod a pracovních úrazů. Založil AK Drobiš & Novotný, advokáti s. r. o., kde společně s desetičlenným týmem zastupuje poškozené a pozůstalé. Je zakladatelem projektu Právník Pracovní úraz. Vydává řadu článků a veřejně dostupných informací pro poškozené. |
Smyslem ušlého výdělku je kompenzovat zaměstnanci výpadek jeho příjmu, protože po dobu pracovní neschopnosti obdrží pouze nemocenské dávky, které však nedosahují celého výdělku.
Kdo poskytuje ušlý výdělek
Zaměstnavatel musí být ze zákona pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu či újmu způsobenou pracovními úrazy. Tím, kdo tedy skutečně vyplácí finanční odškodnění, je jeho pojišťovna. Avšak formálně (podle zákoníku práce) poskytuje odškodnění zaměstnavatel.
Jednotlivé žádosti ale posuzuje pojistitel, který také rozhoduje o výši náhrad. A ušlý výdělek je součástí náhrad, které jsou poskytnuty zaměstnanci jako odškodnění za pracovní úraz. Náhradu ztráty na výdělku tedy vyplácí pojišťovna zaměstnavatele z povinného pojištění nebo přímo zaměstnavatel, který si následně výplatu nárokuje u pojistitele.
Zaměstnavatel nechce uznat pracovní úraz. Co dělat, radí advokát![]() |
Kdy se vyplácí náhrada za ušlý výdělek
Často zaměstnavatel poškozenému oznámí, že ušlý výdělek bude proplacen až po skončení pracovní neschopnosti. V některých případech to může být příhodné i pro poškozeného, protože vše potřebné vyřídí pouze jednou po svém zotavení.
Avšak poškození, kteří utrpěli závažná zranění vyžadující dlouhodobou rekonvalescenci, a tedy i dlouhotrvající pracovní neschopnost, by většinou ocenili finanční kompenzaci dříve.
Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění![]() |
Nicméně zaměstnavatelé často poškozeným nevyhovějí a čekají až na ukončení pracovní neschopnosti. Ze strany zaměstnavatele je však tento postup nesprávný a v rozporu se zněním zákoníku práce.
Co v takové situaci dělat a jak se bránit
Ušlý výdělek je zaměstnavatel povinen vyplácet pravidelně každý měsíc, pokud není dohodnut jiný způsob výplaty. Poškozeným zaměstnancům v této situaci tedy doporučujeme obrátit se na svého zaměstnavatele a požádat ho o pravidelné proplácení ztráty na výdělku v souladu se zákoníkem práce.
Primárně má být totiž ztráta na výdělku v důsledku pracovního úrazu proplácena průběžně. Výplata až po skončení pracovní neschopnosti připadá v úvahu pouze, pokud s tím obě strany souhlasí.
Hledáte lepšího zaměstnavatele? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz |