Starobní důchodci přitom chtějí pracovat i po odchodu do penze. Alespoň někteří. Vyplývá to z dat České správy sociálního zabezpečení. Podle ní pracovalo v roce 2022 v Česku celkem 194 566 starobních důchodců a důchodkyň, což jsou zároveň nejnovější dostupná data.
„Zdrojem dat jsou evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) a roční nárokové podklady OSVČ důchodově pojištěných, tyto podklady jsou dostupné nejdříve rok po skončení sledovaného období. Aktuálně probíhá generování podkladů pro rok 2023, předpokládáme, že statistika bude dostupná v průběhu dubna 2025,“ říká Jitka Drmolová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.
Pracující důchodci si polepší o tisíce korun. Výhoda není automatická![]() |
Přehled profesí, ve kterých starobní důchodci pracují, je pestrý. Nejčastější oblastí je vzdělávání a následně pak zdravotní a sociální péče.
Tito zaměstnanci jsou na svých pracovních pozicích poměrně cenní. Mohou totiž být nositeli dovedností, které v rámci svého týmu předávají dál. „Starší pracovníci bývají často jedinými nositeli jedinečného know-how a v práci pak setrvávají, protože jsou zkrátka pro společnost nenahraditelnými,“ říká Vojtěch Bednář, firemní sociolog.
Jejich znalosti však nemusí být pouze odborného charakteru. Často také mohou jít mladším generacím tzv. příkladem. „Starší zaměstnanci obvykle disponují vysokou loajalitou a smyslem pro férové jednání. Vynikají rovněž svou rozvahou, klidem a empatií, což je při komunikaci se zákazníky vysoce ceněnou kvalitou,“ říká Lenka Volocká, HR ředitelka společnosti Konecta Czech, Hungary a Slovakia.
Penze od ledna vzrostou, o tisíce korun si polepší pracující důchodci![]() |
Právě tyto smíšené pracovní týmy, ve kterých se potkávají a spolupracují juniorní pracovníci s těmi staršími, umožňují předávání zkušeností a vytváří prostředí pro vzájemné učení se jeden od druhého. Praxe tak ukazuje, že starobní důchodci mají na trhu práce své místo.
„Za tímto trendem stojí postupný rostoucí zájem zaměstnavatelů o zkušené pracovníky. Zaměstnavatelé oceňují jejich pracovní zkušenosti a nižší fluktuaci,“ myslí si Petr Douda, mluvčí personálně-poradenské společnosti Randstad Česká republika.
Česko v trendu zaostává
Stále však platí, že drtivá většina zaměstnanců po odchodu do starobního důchodu nadále nepracuje. „Většina českých seniorů při dosažení věku odchodu do důchodu svého zaměstnavatele opouští,“ dodává Petr Douda.
Trendově však Česko za zbytkem Evropy zaostává. Podle dostupných údajů totiž v České republice pracuje přibližně 8 procent seniorů, zatímco evropský průměr je 13 procent. „V některých evropských zemích je jejich podíl ještě vyšší. Například v Norsku, Švédsku nebo na Islandu dosahuje tento podíl až 35 procent,“ uvádí Petr Douda.
Například v sousedním Německu pracuje v důchodovém věku 17 procent seniorů. Naopak ve Španělsku je to jen 5 procent.
Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat![]() |
Tyto rozdíly jsou často způsobeny faktory jako je legislativa, ekonomické podmínky a společenské zvyklosti v dané zemi. Hlavním problémem ale často bývá flexibilita pracovního trhu. „V západních státech jsou firmy otevřenější starším zaměstnancům, nabízejí flexibilní úvazky a programy, které usnadňují jejich setrvání v práci. Důvodem je mj. nedostatek pracovní síly,“ poukazuje Petr Douda. V Česku ale zaměstnavatelé možnost například zkrácených úvazků moc nenabízejí.
KOMENTÁŘ: Z důchodců na stará kolena investoři. Jak stát mění spoření na penzi![]() |
Problematický také může být přístup, který někdy zaměstnavatelé v Česku zaujímají právě k zaměstnancům důchodového věku. Z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Amazon vyplynulo, že 35 procent dotázaných se domnívá, že lidé v důchodovém věku jsou vedením společnosti vnímány jako přítěž.
„Přetrvávají předsudky, že senioři se nebudou chtít učit novým věcem nebo že nejsou dostatečně technologicky zdatní. Přitom realita je jiná – dnešní důchodci umí pracovat s počítači a mohou firmám přinést cenné zkušenosti,“ upozorňuje Petr Douda.
Podíl starších vzroste
Až 20 procent dotázaných si myslí, že tito lidé se častěji stávají obětí nevhodného chování na pracovišti. S takovým povědomím se řada zaměstnanců po dosažení důchodového věku se svým zaměstnavatelem pravděpodobně spíše rozloučí.
Vzhledem ke stárnutí populace se ale dá předpokládat, že pro zaměstnavatele bude v budoucnu klíčové, aby si minimálně některé pracovníky udržel i po dosažení důchodového věku. „Demografické prognózy naznačují, že podíl obyvatel starších 65 let vzroste do roku 2050 na téměř 30 procent české populace,“ popisuje Petr Douda.
K jejich udržení ale bude pravděpodobně zapotřebí přizpůsobit se jejich potřebám. „Pro zaměstnance v důchodovém věku jsou z naší zkušenosti důležité flexibilní pracovní úvazky. Podstatné je rovněž vytvářet v kolektivu inkluzivní pracovní prostředí, ve kterém bude ke všem členům týmu přistupováno stejně, bez ohledu na věk či jiné charakteristiky,“ popisuje Lenka Volocká.
Hledáte práci vhodnou pro důchodce? Vyberte si z aktuální nabídky pracovních pozic na jobDNES.cz |